چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

این چالش در حال ثبت نام است

یکی از مسائل مهم در مورد کاشتنی‌ها یا همان ایمپلنت‌های ارتوپدی، تثبیت آنها داخل بدن است. این مسئله خصوصاً در رابطه‌ با کاشتنی­های ارتوپدی فلزی بسیار مهم می‌شود؛ چرا که زیست­فعال نیستند، امکان ایجاد عفونت دارند، در داخل بدن در معرض سایش هستند و همچنین احتمال ایجاد لقی کاشتنی در موضع بافت پس از گذشت زمان وجود دارد. لذا استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده نظیر سیمان­های استخوانی ضروری است. سیمان­های استخوانی ارتوپدی رایج عموماً بر پایه پلیمر پلی­متیل­متاکریلات (PMMA) هستند که علاوه بر استحکام مناسب، زمان گیرش خوبی دارند و به تثبیت بهتر کاشتنی کمک می­کنند. متاسفانه این ماده تولید داخلی ندارد. از طرفی عموماً دمای تولید شده حین گیرش سیمان با این ماده بالاست که این مسئله به نکروز یا مرگ بافت منجر می­شود. هدف از این چالش، تهیة سیمان استخوانی PMMA با زمان گیرش نهایی کمتر از 15 دقیقه، استحکام 90 تا 120 مگاپاسکال و دمای گیرش تولید شده کمتر از 80 درجه سانتی گراد است. 

هدف محوری و ملاحظات فنی چالش

زمان‌بندی مراحل

دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

مرداد ۱۴۰۰

ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۲۵ مرداد، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

مهر ۱۴۰۰

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

آبان ۱۴۰۰

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

اسفند ۱۴۰۰

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

جوایز

مرحله اول

۱۵ میلیون تومان

 ۸ میلیون تومان گرنت تولید نمونه محصول

  ۸  میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی.

مرحله دوم

۲۵ میلیون تومان

۱۵ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم اول

     ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم دوم.

 

حامیان

اخبار مرتبط