چالش نایکی برای بازیافت کفش‌های کهنه

مطالبات آینده، انتقال به اقتصاد مدور است – دنیایی که در آن می‌توان از مواد در بالاترین پتانسیل استفاده و استفاده مجدد کرد. نایکی معتقد است انطباق با هرآنچه که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، کافی نیست بلکه آینده‌ای که می‌خواهیم را باید از طریق نوآوری پایدار ایجاد کنیم.

خردکن نایکی یک پالت از بازیافت درجه یک مواد بازیابی شده از کفش های استفاده شده و ضایعات تولید است. از سال 1990 برنامه (Reuse-a-Shoe) نایکی بیش از 30 میلیون جفت کفش استفاده شده از جمله کفش‌های غیر نایک را جمع‌‌آوری و بازیافت کرد و تا به امروز، مواد نایکی گریند در بیش از 1 میلیارد فوت مربع از سطوح ورزشی، مانند مسیرهای پیاده روی، زمین‌های ورزشی، کف سالن ورزشی و زمین‌های بازی قرار گرفته شده است. 

نایکی از طریق “چالش بازیابی مواد” به دنبال فناوری‌ها و تخصص‌هایی برای ایجاد فرایندی کارآمد و در مقیاس بزرگ برای جدا کردن اجزاء کفش خصوصاً جدا کردن 3 مؤلفه اصلی مواد از هر کدام با درجه خلوص بالا است.

ارائه دهندگان راه‌حل از سراسر جهان دعوت شدند تا راه‌حل‌های احتمالی خود را با NineSigma به اشتراک بگذارند.

پنج شرکت ارائه دهنده راه‌حل از میان ده‌ها مورد ارسالی واجد شرایط، انتخاب شدند و یک کمک هزینه توسعه با همکاری مستقیم نایکی برای اثبات مفهوم(ادعا) دریافت کردند.

به راه‌حل دهنده بالاترین خلوص و بازیابی (SuMaRec) یک جایزه نقدی نهایی اعطا شد و ادامه همکاری با نایکی برای پیاده‌سازی راه‌حل در مقیاس بزرگ، صورت پذیرفت.