چالش, در جریان

توسعه حسگر خلوص سنج هیدروژن خنک ساز ژنراتور

توسعه حسگر خلوص سنج هیدروژن خنک ساز ژنراتور

این چالش در جریان است. درصورت داشتن سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

در نیروگاه­ ها از ژنراتور به صورت مداوم استفاده می­ شود. بنابراین، سیستم خنک کننده برای آن­ نقش مهمی در بهره­ وری این دستگاه ایفا می کند. هیدروژن به عنوان ماده خنک کننده در ژنراتورها استفاده می شود و کارآمدی آن در مقایسه با سایر خنک سازها ثابت شده است. این گاز دارای هدایت حرارتی بالا در بین همه گازها است و باعث خنک سازی سریع تر می­شود. از دلایلی که ممکن است درصد خلوص هیدروژن کاهش یابد، آلودگی در داخل محفظه است که به واسطه گازهای داخلی و یا روغن سیل بندی و موارد دیگر رخ می ­دهد. این مسئله به نحوی است که ممکن است کارایی سیستم را کاهش دهد و خطر ایجاد قوس و آسیب به ژنراتور را ایجاد کند و حتی می تواند باعث انفجار شود. همه­ ی عوامل ذکر شده باعث می­ شود تا سنجش میزان خلوص هیدروژن در جهت جلوگیری از حادثه اهمیت پیدا کند. میزان هیدروژن در محفظه ­ی خنک کننده ژنراتور بین 100-95% است که این میزان به منظور جلوگیری از آسیب های بعدی باید مداوما اندازه گیری شود.

حسگرهای متنوعی بر اساس تکنولوژی های مختلف وجود دارند که قابلیت اندازه گیری میزان گاز مشخص را در بازه­ های زمانی مشخص و با دقت­ های متنوع دارد. اساس کار حسگرهای موجود در شرکت متقاضی به صورت ترموکنداکتومتریک است. البته روش های مورد استفاده در حسگرهای نیروگاه های ژاپنی نیز امکان جایگزینی دارد. حسگرهای سنجش میزان خلوص گاز دارای بازار مصرف قابل توجهی هستند و امکان استفاده در تمامی نیروگاه ­های بخاری کشور و صنایع پتروشیمی با خوراک گاز نظیر LAB ها دارند و هم اکنون تعداد هشت دستگاه برای شرکت متقاضی ضرورت دارد.

گلوگاه این چالش، دانش فنی ساخت حسگرهای با دقت بالا و یا روش های مشابه اندازه گیری است.  در روش اندازه گیری، حساسیت سنسور به بخارات آب و روغن است که سبب خرابی و از کار افتادگی آن می شود، لذا مکانیزم تهیه یک نمونه عاری از هرگونه آلودگی بسیار مهم است.

ویدئو مربوط به چالش

آذر ماه ۱۴۰۰

ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا 20 آذرماه، فرصت دارند طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

دی ماه ۱۴۰۰

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

اردیبهشت ماه ۱۴۰1

ساخت نمونه اولیه

برگزیدگان مرحله نخست، پنج ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

تیرماه ۱۴۰۱

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی، اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

InnoTEN

حامیان این چالش

برنامه چالش های فناوری و نوآوری
InnoTEN

جوایز

برنامه چالش های فناوری و نوآوری 

دی ماه ۱۴00

حمایت ها

مشاوره جهت تکمیل طرح ها
اعطای گرنت نقدی توسعه محصول به میزان 10 میلیون تومان
اعطای گرنت شبکه آزمایشگاه های راهبردی به میزان 5 میلیون تومان
حمایت در راستای تجاری سازی و توسعه محصول
انعقاد قرارداد صنعتی با تیم برنده

تیرماه ۱۴۰1

جوایز نقدی

معرفی طرح برتر و اعطای جایزه 60 میلیون تومانی از طرف متقاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.