در جریان

چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات

این چالش در جریان است

یکی از مسائل مهم در مورد کاشتنی‌ها یا همان ایمپلنت‌های ارتوپدی، تثبیت آنها داخل بدن است. این مسئله خصوصاً در رابطه‌ با کاشتنی ­های ارتوپدی فلزی بسیار مهم می‌شود؛ چرا که زیست­ فعال نیستند، امکان ایجاد عفونت دارند، در داخل بدن در معرض سایش هستند و همچنین احتمال ایجاد لقی کاشتنی در موضع بافت پس از گذشت زمان وجود دارد. لذا استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده نظیر سیمان­های استخوانی ضروری است. سیمان­های استخوانی ارتوپدی رایج عموماً بر پایه پلیمر پلی­متیل­متاکریلات (PMMA) هستند که علاوه بر استحکام مناسب، زمان گیرش خوبی دارند و به تثبیت بهتر کاشتنی کمک می­کنند. متاسفانه این ماده تولید داخلی ندارد. از طرفی عموماً دمای تولید شده حین گیرش سیمان با این ماده بالاست که این مسئله به نکروز یا مرگ بافت منجر می­شود. هدف از این چالش، تهیة سیمان استخوانی PMMA با زمان گیرش نهایی کمتر از 15 دقیقه، استحکام 90 تا 120 مگاپاسکال و دمای گیرش تولید شده کمتر از 80 درجه سانتی گراد است. 

مهر ۱۴۰۰

ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا مهرماه 1400، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

آبان ۱۴۰۰

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

اسفند ۱۴۰۰

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

اردیبهشت ۱۴۰1

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

InnoTEN

حامیان این چالش

برنامه چالش های فناوری و نوآوری
InnoTEN

جوایز

برنامه چالش های فناوری و نوآوری

آذر ۱۴۰۰

۱۵ میلیون تومان
۸ میلیون تومان گرنت تولید نمونه محصول
۸ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی

اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۵ میلیون تومان
۱۵ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم اول
۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم دوم

فیلم های مرتبط با چالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.