اخبار

برگزاری چالش نوآوری نانو توسط مثلث تحقیقاتی شبکه فناوری نانو

«عینک آزمایشگاهی خود را بردارید و به دانشمندان کمک کنید تا اهداف توسعه‏ی پایدار سازمان ملل را با استفاده از فناوری نانو برطرف کنند»: این عنوان چالشی است که مثلث تحقیقاتی شبکه فناوری نانو (RTNN) برای دانش‏آموزان برگزار کرد.

فناوري نانو را منشاء تحولات فناورانه و انقلاب صنعتي آينده مي‏دانند و بسياري از كشورها اقدام به توانمندسازي خود در رويارويي با اين فناوري نموده ‏اند. فناوري نانو در دهه‏ ی 1980 ميلادي به‏ طور تدريجي وارد صنعت شد و تا اين زمان حجم بالايي از بودجه ‏هاي تحقيقاتي را به خود اختصاص داده است. اين فناوري در مراحل اوليه‏ ی رشد خود است و انجام پيش‏بيني‏ هاي دقيق در خصوص روند توسعه و ابعاد آن امكان‏پذير نيست، ولي نمي ‏توان نسبت به تحولات ناشي از آن در سطح جهان بي ‏توجه بود.

کشورهای توسعه‏ یافته به ضرورت نقش جوانان در گسترش این فناوری پی برده ‏اند و با روش‏ه ای مختلف سعی بر وارد کردن آنان به این حوزه دارند. برگزاری چالش ‏های نوآوری نانو یکی از این روش‏ هاست.

مثلث تحقیقاتی شبکه فناوری نانو (RTNN مخفف عبارت Research Triangle Nanotechnology Network) یک مرکز نوآوری برای تحقیق، کشف، آموزش، تجاری‏ سازی و توسعه‏ ی نیروی کار فناوری نانو است. این مرکز  اخیراً یک چالش در زمینه ‏ی نوآوری نانو برای دانش ‏آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان ایالت کارولینای شمالی ایالات متحده آمریکا انجام داد و برندگان آن را نیز اعلام کرد.

در این چالش از شرکت‏ کنندگان خواسته شد ایده ‏ی خود را که ممکن است راه ‏حل عالی بعدی برای تأمین آب تمیز، داروهای بهتر، صرفه‏ جویی در مصرف انرژی خورشیدی در سراسر جهان و … باشد، را برای این مرکز ارسال کنند.

شرکت ‏کنندگان از مدارس مختلف ایالت کارولینای شمالی باید به کمک معلمانشان برای ارائه ‏ی ایده‏ ی خود با هدف استفاده از فناوری نانو برای دست‏یابی به یکی از اهداف توسعه‏ ی پایدار، یک ارائه‏ ی چند دقیقه ‏ای در قالب یک ویدئو تهیه و ارسال می‏ کردند.

داوری در دو سطح صورت گرفت: ابتدا مدارس پروژه‏ ها را داوری  و یک تیم برنده را برای رقابت در سطح ایالت انتخاب کردند. در مسابقات سطح ایالتی،  دانشمندان و مربیان علوم از مثلث تحقیقاتی شبکه فناوری نانو (RTNN) داوری را برعهده گرفتند و از میان تیم های شرکت ‏کننده 3 تیم برنده در مقاطع راهنمایی و دبیرستان را برگزیدند.

ارائه ها با این معیارها قضاوت شدند: کاربرد مطالب علمی، خلاقیت و نوآوری، کیفیت ارائه. پس از داوری برندگان چالش اعلام گردیدند. بیوستیل، نوآوری در کاشت مغز ساختگی و فیلتر آب عناوین مقام ‏آور در مقطع دبیرستان؛ و فناوری نانو پرواز می ‏کند، درختان مکانیکی و اشعه ‏های نانو UV 500 عنوان طرح‏ های مقام‏ آور در مقطع راهنمایی هستند و جوایز  تیم‏ ها نیز عبارتند از: رتبه ‏ی اول 100 دلار، رتبه‏ ی دوم 50 دلار و رتبه‏ ی سوم 25 دلار.

منبع خبر: https://www.rtnn.ncsu.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.