معرفی اینوتن: برنامه چالش‌های فناورانه و نوآورانه

یکی از ابزارهای شبکه تبادل فناوری برنامه چالش‌های فناورانه و نوآورانه با برند اینوتن است. اینوتن از مفهوم نوآوری باز جهت انجام پروژه‌های خود استفاده می‌کند. یکی از مزایای نوآوری باز دسترسی سریع به فناوران یا متقاضیان بوده که این مورد از طریق برگزاری رویدادهای انتقال فناوری امکان‌پذیر است. این رویدادها در دو بخش اعلام فناوری و اعلام تقاضا قابل‌اجرا است.

در بخش اعلام فناوری باتوجه‌به موضوع فعالیت و حوزه صنعتی، فناوری‌ها و ایده‌های نوآورانه شناسایی‌شده و پس از ارزیابی‌های اولیه مبنی بر امکان‌پذیر بودن اجرا بر اساس اصول موردنظر، در رویداد ارائه می‌شود. مزیت این نوع رویدادها در این است که امکان دسترسی ارزان و سریع به تعداد زیادی از ایده‌های جدید را فراهم می‌کند.

در بخش اعلام تقاضا فرایند اجرا مشابه نحوه معرفی فناوری بوده با این تغییر که به‌ازای فناوری، تقاضاهای شرکت‌های صنعتی ارائه می‌شود. برخی از تقاضاهای شرکت‌های صنعتی از طریق تبادل فناوری قابل‌پیگیری و حل‌شدن است؛ اما برخی دیگر از این مسیر امکان پیگیری نداشته؛ زیرا راه‌حل آماده‌ای برای آن وجود ندارد. بدین منظور از مدل برگزاری چالش استفاده می‌شود.

معرفی اینوتن

معرفی اینوتن

در این مدل تقاضای شرکت صنعتی به زبان علمی تبدیل‌شده و سپس به مسابقه عمومی گذاشته می‌شود. فناوران پیشنهادهای اولیه خود را ارائه کرده و پس از غربالگری و ارزیابی‌های اولیه بهترین ایده پیشنهادی انتخاب می‌شوند. در ادامه به ایده‌های منتخب در یک بازه زمانی فرصت داده می‌شود تا نمونه اولیه خود را بر اساس ویژگی‌های و شرایط موردنظر شرکت متقاضی صنعتی تولید کنند. درنهایت با ارزیابی و داوری‌های تخصصی جایزه درنظر گرفته شده به بهترین نمونه اولیه اعطا  شده و نحوه ادامه همکاری با متقاضی پیگیری می‌شود. مهمترین فعالیت‌های انجام شده در برنامه اینوتن در ادامه ذکر شده است.

سرفصل فعالیت‌های برگزاری چالش‌های فناورانه و نوآورانه

ردیف عنوان فعالیت توضیحات
1 شناسایی تقاضا در گام اول لازم است با برگزاری جلسات و بازدید تقاضای مجموعه‌های صنعتی شناسایی و الزامات راه‌حل موردنظر تکمیل شود.
2 آماده‌سازی زیرساخت و تولید محتوا در این بخش لازم است محتوای مناسب برای چالش موردنظر به‌صورت پوستر، کلیپ، راهنمای متنی و… آماده شود. همچنین لازم سایت مناسبی با الزامات چالش آماده‌سازی شود.
3 اجرای چالش در گام سوم اطلاع‌رسانی‌های موردنظر به دو صورت کلی و هدف‌مند انجام می‌شود.
4 غربالگری ایده‌ها و توسعه محصول در گام چهارم بر اساس شاخص‌های موردنظر ارزیابی‌ها انجام‌شده و حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم از تیم‌های منتخب انجام می‌شود.
5 انتخاب تیم برنده درنهایت پس از ساخت نمونه اولیه و تأیید اثبات فنی قرارداد همکاری با متقاضی منعقد می‌شود

آمار برنامه چالش‌های فناورانه و نوآورانه

چالش های برگزار شده توسط برنامه چالش های فناوری و نوآوری (innoTEN) در تمامی حوزه های صنعتی از قبیل کشاورزی؛ صنایع غذایی؛ نفت؛ گاز و پتروشیمی؛ خودرو و… اجرا می‌شود. طی این مدت اینوتن 70 فراخوان منتشر کرده است که 1874 تعداد کل طرح‌های دریافتی است. همچنین ۱۹۱ طرح‌های برگزیده برای ساخت نمونه شناسایی شده است که فناوری‌های اثبات شده در این مدت 23 مورد بوده است.

چالش‌های فناورانه و نوآورانه در حال ثبت نام، در جریان و خاتمه یافته

در صورت علاقه‌مندی به اینوتن و چالش‌های فناورانه و نوآورانه، می‌توانید چالش‌های در حال ثبت نام را از اینجا، چالش‌های در جریان را از اینجا و چالش‌های خاتمه را از اینجا مشاهده نمایید. لطفا در نظر داشته باشید که امکان ارسال طرح و ثبت نام در چالش‌های در جریان و خاتمه یافته وجود ندارد.

نظر شما درباره معرفی اینوتن برنامه چالش‌های فناورانه و نوآورانه چیست؟ در صورتی که نظری درباره اینوتن و چالش‌های فناورانه و نوآورانه دارید، خوشحال میشویم آن را از بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید صفحه اینستاگرام اینوتن را دنبال کنید تا از اطلاع رسانی آخرین چالش‌های در حال ثبت نام باخبر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *