چالش ساخت جاذب فعال جهت استفاده در مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی به روش جذبی (ANG)

این چالش در جریان است. درصورت داشتن سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و گازوئیل مهم‌ترین منابع انرژی مورد استفاده هستند که بخش زیادی از انرژی مورد نیاز در جهان را تامین می‌کنند. اما تجدیدناپذیر بودن این منابع، هزینه بالا و آلودگی زیادی که برای محیط زیست به همراه دارند، سبب شده است که منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک مورد توجه قرار گیرند. گاز طبیعی جایگاه ویژه‌ای در این بررسی‌ها به خود اختصاص داده است و به طور گسترده در نیروگاه‌ها، صنایع مختلف از جمله صنایع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین استفاده از آن به عنوان سوخت خودروها در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است. ايران به علت دارا بودن 28/08 تریلیون متر مکعب گاز و رتبه اول ذخاير گازی جهان، می‌تواند از گاز طبیعی به عنوان يک منبع انرژی مهم و سوخت جايگزين در وسايل نقلیه استفاده کند و از مزایای آن بهرهمند ‌گردد. استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت جایگزین در وسایل نقلیه مزایای اقتصادی، عملیاتی و زیست محیطی بسیاری دارد. امروزه تکنولوژی ذخیره سازی گاز به روش جذبی (ANG) و به عنوان جایگزین (CNG)، دارای مزایای متعدد و کاربردهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی به ویژه در ناوگان خودروهای دوگانه سوز است و در کشورهای مختلف جهان تجربه موفقی را به همراه داشته است. در این تکنولوژی، ذخیره سازی و استفاده مجدد گاز با عملیات جذب و واجذب سطحی انجام پذیر است و جاذب سطحی نقش تعیین کننده‌ای بر عهده داشته بطوری‌که کربن‌های فعال شده با هندسه مناسب و توزیع یکنواخت اندازه حفره‌ها با ابعاد نانو و مساحت سطح بالا، میبایست حداکثر ظرفیت جذب را ارائه نمایند.بنابراین افزایش ذخیره گاز در جاذب های کربنی در فشار پایین، می‌تواند در راستای دستیابی به این تکنولوژی بسیار حائز اهمیت باشد و مخازن ذخیره سازی به هر اندازه در هر قسمت از خودرو قرار گیرد.

هدف اصلی این چالش سنتز، مشخصه یابی و آزمونهای عملکردی و نهایی جهت تولید کربن فعال به منظور استفاده در مخازن ANG است. منبع تامین ماده اولیه جهت تولید کربن فعال باید برای تولید در مقیاس بالا، مناسب باشد. همچنین روش سنتز انتخاب شده باید قابلیت تعمیم داشته و مقیاس پذیر باشد. میزان جذب گاز باید به هدف تعیین شده توسط سازمان انرژی آمریکا نزدیک باشد و در دماهای مختلف میزان کمترین و بیشترین ظرفیت محاسبه گردد.

هدف اصلی این چالش سنتز، مشخصه یابی و آزمون‌های عملکردی و نهایی جهت تولید کربن فعال به منظور استفاده در مخازن ANG است. منبع تامین ماده اولیه جهت تولید کربن فعال باید برای تولید در مقیاس بالا، مناسب باشد. همچنین روش سنتز انتخاب شده باید قابلیت تعمیم داشته و مقیاس پذیر باشد. میزان جذب گاز باید به هدف تعیین شده توسط سازمان انرژی آمریکا نزدیک باشد و در دماهای مختلف میزان کمترین و بیشترین ظرفیت محاسبه گردد. خروجی این چالش، طرحی است که بتواند روند مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده در این راهنما را ارائه نماید.

دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۳۰ آبان، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

جوایز و حمایت

  • ۳۰۰ میلیون ریال جایزه نفر اول
  • ۱۰۰ میلیون ریال گرنت تولید نمونه محصول
  • ۱۰۰ میلیون ریال گرنت آزمایشگاهی
  • حمایت از توسعه و تجاری‌سازی محصول
  • به همرسانی فناوران برتر و متقاضی محصول
  • مشاوره به تیم های برتر جهت اخذ مجوز دانش بنیان

حامیان این چالش

ویدئو چالش

چالش‌های مشابه