جلسه داوری چالش طراحی و تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین (POCT) در تاریخ 22 و 23 مهرماه 1402 در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و میکرو برگزار گردید. در جلسه داوری این چالش تعداد 10 شرکت و تیم فناور پروپوزال طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه نمودند.

جلسه داوری چالش طراحی و تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین (POCT) با حضور 5 داور برگزار گردید. همچنین در این جلسه آقای مهندس نادری از سمت ستاد میکرو به‌عنوان ناظر جلسه حضور داشتند.

هدف از برگزاری این چالش ارائه طرح‌های فناورانه، نوآورانه و بدیع در زمینه آزمون‌های تشخیص بر بالین (POCT) ، با توجه به استانداردهای بیان شده در فایل راهنمای چالش به منظور توسعه زیرساخت‌های آزمون‌های تشخیص بربالین و ساخت آزمون‌های نوین قابل تجاری‌سازی در کشور است.

حمایت‌های مورد نظر برای این فراخوان:

حمایت مالی بلاعوض برنامه میکرو ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو تا سقف 5 میلیارد ریال

بهره‌مندی از حمایت مالی بلاعوض تحقیق و توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی (تا سقف 5 میلیارد ریال) در صورت احراز شرایط لازم

مشاوره تخصصی در جهت ساخت MVP

مشاوره در جهت اخذ مجوز‌های محصول تجاری

کمک به تجاری‌سازی محصول

معرفی چالش طراحی و تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین (POCT)

تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین

تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین

درگذشته انجام تست‌های آزمایشگاهی صرفاً در آزمایشگاه‌های تشخیصی و با صرف وقت توسط افراد متخصص انجام می‌شد و این امر تشخیص سریع توسط پزشک و شروع درمان را تحت تأثیر قرار می‌داد. در دو دهه‌ گذشته به لطف پیشرفت‌های فناوری تلاش‌های صورت گرفته برای راحت‌تر و سریع‌تر کردن آزمایش‌ها به ثمر نشسته است و موجب معرفی نوعی‌ از تست‌های تشخیصی شده است که بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت آزمایشگاهی و کاربر متخصص، سریع و آسان در کنار بالین بیمار قابل انجام هستند.

این نوع تست‌ها که تست‌های تشخیص بر ‌بالین یا POCT نامیده می‌شوند؛ در دنیا نوین هستند و تا کنون اغلب انواع ابتدایی آن، مانند دستگاه اندازه‌گیری قند خون به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. بااین‌حال شرکت‌ها‌ی بسیاری در دو دهه گذشته درحال‌توسعه و ارائه محصولات نوین در این حوزه هستند. در این میان پاندمی کووید-19 نیز موجب شد اهمیت و قابلیت‌ها‌ی این سیستم‌ها‌ بیش‌ازپیش موردتوجه قرار بگیرد و شرکت‌ها‌ی بسیاری در تولید و توسعه‌ی این محصولات سرمایه‌گذاری کنند.

در ایران، با وجود ساخت کیت‌های متنوع از نوع تجهیزات پزشکی تشخیصی (IVD )، فناوری ساخت محصولات تشخیص بر بالین به‌قدر کافی توسعه‌نیافته است و تا به امروز، تنها دستگاه اندازه‌گیری قند خون و تست‌ها‌ی تشخیص سریع برای تعداد محدودی نشانگر هدف در ایران ساخته و تجاری‌سازی شده‌ است. ورود به‌موقع به بازار این محصولات و جبران فاصله به وجود آمده، مستلزم آگاهی از روند توسعه ‌فناوری‌ها و محصولات این حوزه در دنیا و نیازمند سیاست‌گذاری برای توسعه محصولات تشخیص بر بالین در کشور است.

از این‌رو ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و میکرو در برنامه میکرو بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در اولین فراخوان خود، حوزه آزمون‌های تشخیص بر بالین را انتخاب کرده است. بدین منظور از صاحبان ایده، محققان، فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور دعوت می‌نماید تا طرح‌های خود را باتوجه‌به شرح نیازمندی و الزامات مطرح شده از طریق سایت innoten.ir ارسال نمایند.

نظر شما درباره جلسه داوری چالش طراحی و تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین (POCT) چیست؟ در صورتی که نظری درباره جلسه داوری چالش طراحی و تولید زیرساخت‌ ها و ابزارهای آزمون‌ های تشخیص بر بالین (POCT) دارید، خوشحال میشویم آن را از بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید صفحه اینستاگرام اینوتن را دنبال کنید تا از اطلاع رسانی آخرین چالش‌های در حال ثبت نام باخبر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *