دومین چالش ارتقا ستاپ آزمایشگاهی به تجهیزات تجاری

این چالش در جریان است. درصورت داشتن سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

پیشرفت در حوزه فناوری نانو از اولویت‌های کشور طی سال‌های اخیر به شمار می‌آید و این مهم مستلزم توسعه‌ی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز این حوزه و ایجاد توانمندی برای ساخت است. در خصوص توسعۀ تجهیزات و ماشین آلات صنعتی حوزۀ نانو، رصد پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که محصولات و تجهیزات بسیاری با کاربردهای مختلف در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، تحقیقاتی و صنعتی توسعه یافته است. در بسیاری از موارد برای ساخت محصولات مورد نظر در مرحلۀ تحقیق و توسعه، ستاپ‌های آزمایشگاهی توسط مهندسین و نخبگان با امکانات اندک طرح ریزی و پیاده‌سازی می‌شوند و پس از انجام چند تحقیق و انتشار پایان‌نامه یا مقاله علمی، ستاپ ساخته شده بدون استفاده می‌ماند. این در حالی است که بسیاری از این ستاپ‌ها پتانسیل این را دارند که با انجام فعالیت‌های تکمیلی نظیر پیاده سازی اتوماسیون، طراحی صنعتی و غیره به یک تجهیز تجاری تبدیل و در بازار ارائه شوند. تاریخچۀ بسیاری از تجهیزات مرتبط با نانو موفق در بازار مؤید این مطلب است.

در دومین فراخوان چالش ارتقاء ستاپ آزمایشگاهی به تجهیزات تجاری، از محققان و نخبگان کشور دعوت می‌شود تا با ثبت طرح تجهیز خود، پس از ارزیابی اولیه و کسب امتیاز لازم، ازحمایت‌های لازم برای ساخت نمونه تجاری تجهیز و امکان فروش آن به دیگر مراکز بهره‌مند شوند. از آنجایی که تجهیزات مرتبط با حوزه فناوری نانو مطابق با استاندارد به ISO/TS 18110 به دو دسته؛ تجهیزات تولید نانو ذرات (نانوذره، نانوپودر، نانو لوله، نانو پوشش، نانو الیاف، نانو ساختار و…) و تجهیزات مشخصه یابی نانو مواد (تجهیزاتی که برای تعیین اندازه، مورفولوژی، جنس و فاز جز نانو‌متری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند) تقسیم می‌شوند، تنها آن تجهیزاتی مشمول حمایت قرار می‌گیرند که در یکی از دو دسته تجهیز نامبرده قرار گیرند.

هدف از برگزاری این فراخوان، حمایت از از ارتقاء و تبدیل ستاپ‌های آزمایشگاهی برآمده از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی به تجهیز تجاری، به دنبال توسعه و بومی سازی تجهیزات راهبردی حوزه فناوری نانو است.

فراخوان پیش‌رو با رویکرد حمایت از ارتقاء و تبدیل ستاپ‌های آزمایشگاهی برآمده از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی به تجهیز تجاری، به دنبال توسعه و بومی سازی تجهیزات راهبردی حوزه فناوری نانو است. از آنجاییکه تجهیزات مرتبط با حوزه فناوری نانو مطابق با استاندارد ISO/TS 18110به دو دسته تجهیزات تولید نانومواد (نانوذرات، نانوساختارها و …) و تجهیزات مشخصه یابی نانومواد (تجهیزاتی که برای تعیین اندازه، مورفولوژی، جنس و فاز جزء نانومتری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند) تقسیم می‌شوند، تنها آن دسته از ستاپ‌های آزمایشگاهی مشمول دریافت حمایت می‌شوند که در یکی از دو دسته تجهیز نام برده جای بگیرند.

بازار قابل توجهی داشته باشد و قیمت تمام شده تجهیز بتواند با محصول خارجی مشابه رقابت کند

تجهیزات مورد حمایت می‌تواند شامل تجهیزات در مقیاس‌های آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی باشد.

از طرح‌های پیشنهادی ساخت تجهیزات که احتیاج به حمایت اولیه دارند و همچنین دستگاه‌های ساخته شده در قالب حقوقی، در صورت احراز فاکتورهایی مانند ارتباط با نانو، راهبردی بودن، سطح فناوری و توانایی فنی تیم ارائه دهنده حمایت می‌کند.

  • تجهیزی که با پارامترهای بیان شده در مشخصات فنی مندرج در بخش الزامات فنی مغایرت داشته باشد.
  • نداشتن تیم فنی متخصص و اجرایی
  • نبودن در قالب شرکت (حقوقی)
  • نداشتن بازار مناسب
  • نداشتن ارتباط تجهیز با حوزه فناوری نانو

در حوزه تجهیزات مرتبط با فناوری نانو قرار گیرد.

ستاپ اولیه ساخته شده و هم اکنون امکان بهره برداری داشته باشد (ورودی این چالش نمی تواند یک ایده برای ساخت ستاپ باشد)

قابلیت ارتقاء و تبدیل شدن به تجهیز (قابلیت پکیج شدن، دارا بودن اتوماسیون و تکرارپذیری نتایج) را داشته باشد.

مقیاس‌پذیری تجهیز (قابلیت ارتقاء از تولید در مقیاس آزمایشگاهی به نیمه صنعتی و صنعتی) در رابطه با ستاپ‌های تولید نانومواد از ملاک‌های ارزیابی است.

فاقد نمونه تجاری سازی شده داخلی مشابه باشد. (برای اطلاع از تجهیزات تجاری شده مرتبط با حوزه فناوری نانو به آدرس https://inst.nanoindustry.ir مراجعه نمایید)

هسته فناور در قالب شرکت ثبت شده (حقوقی) باشد و یا در آینده امکان ثبت شرکت داشته باشد (تسهیلات صرفا به شرکت تعلق خواهد گرفت)

طرح تجهیز پیشنهادی باید به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (تجهیزات جانبی که به تولید نانومواد کمک می‌کنند) منجر به تولید نانوماده (نانوذره، نانوپودر، نانو لوله، نانو پوشش، نانو الیاف، نانو ساختار و…) گردد و یا قابلیت شناسایی نانو مواد یا خواص ایجاد شده ناشی از آن‌ها را داشته باشد.

دریافت اطلاعات فنی ستاپ

در این مرحله شرکت کنندگان فرصت دارند تا 31 فروردین‌ماه 1402 با مراجعه به سایت برنامه چالش‌های فناوری و نوآوری به نشانی؛ innoten.ir اقدام به ارسال طرح پیشنهادی یا طرح مفهومی تجهیز خود در قالب تکمیل فرم ثبت نام و پاسخ به سوالات نمایند.

قابل توجه: این چالش تا 5 مهرماه ۱۴۰۲ تمدید شد.

پس از پایان مهلت ثبت نام، غربال اولیه و داوری انجام می‌شود و ستاپ‌های برگزیده به مرحله بعد راه می‌یابند.
ارتقا و تبدیل ستاپ به تجهیز تجاری

ستاپ‌های برگزیده در این مرحله حدود 6 ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن آماده سازی مستندات فنی، با انجام اقدمات مقتضی از قبیل بازطراحی و پکیج کردن، بکارگیری اتوماسیون و کنترل‌های مناسب برای ستاپ و … یک نمونه از تجهیز را بسازند.

در این مرحله شرکت کنندگان با ارائه گزارش پیشرفت کار به صورت گام به گام، از حمایت‌های مادی و معنوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برخوردار خواهند شد.
بررسی عملکرد تجهیز تولیدی

در این مرحله تجهیز تولیدی از نظر عملکرد و تکرارپذیری نتایج مورد ارزیابی فنی قرار می‌گیرد.

در صورت تأیید، با دریافت گواهینامه ارتباط با نانو می‌تواند از کلیه خدمات تجاری سازی مربوط به شرکت‌های نانویی بهره‌مند شود.

حمایت‌ها از ستاپ‌های برگزیده

  • پرداخت تسهیلات کم بهره و حمایت مالی متناسب با سطح فناوری تجهیز، راهبردی بودن و رفع نیاز کشور به واردات
  • بهره‌مندی از خدمات تجاری سازی مربوط به شرکت‌های نانویی از قبیل طراحی صنعتی، تحقیقات بازار و … با صلاحدید تیم ارزیابی فنی (برای اطلاع از خدمات تجاری سازی شرکت‌های نانویی به آدرس https://tmsc.ir مراجعه  نمایید.)
  • مشاوره به طرح‌های برگزیده برای اخذ مجوز دانش بنیان

حامیان این چالش

چالش‌های مشابه