چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات

این چالش در جریان است. درصورت داشتن سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

یکی از مسائل مهم در مورد کاشتنی‌ها یا همان ایمپلنت‌های ارتوپدی، تثبیت آنها داخل بدن است. این مسئله خصوصاً در رابطه‌ با کاشتنی ­های ارتوپدی فلزی بسیار مهم می‌شود؛ چرا که زیست­ فعال نیستند، امکان ایجاد عفونت دارند، در داخل بدن در معرض سایش هستند و همچنین احتمال ایجاد لقی کاشتنی در موضع بافت پس از گذشت زمان وجود دارد. لذا استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده نظیر سیمان­های استخوانی ضروری است.

سیمان­های استخوانی ارتوپدی رایج عموماً بر پایه پلیمر پلی­متیل­متاکریلات (PMMA) هستند که علاوه بر استحکام مناسب، زمان گیرش خوبی دارند و به تثبیت بهتر کاشتنی کمک می­کنند. متاسفانه این ماده تولید داخلی ندارد. از طرفی عموماً دمای تولید شده حین گیرش سیمان با این ماده بالاست که این مسئله به نکروز یا مرگ بافت منجر می­شود. هدف از این چالش، تهیه سیمان استخوانی PMMA با زمان گیرش نهایی کمتر از 15 دقیقه، استحکام 90 تا 120 مگاپاسکال و دمای گیرش تولید شده کمتر از 80 درجه سانتی گراد است.

چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات

این محصول یکی از اقلام پزشکی اساسی و پرمصرف در اتاق عمل به شمار می آید که تنها نمونه های خارجی آن در بازار موجود است. تاکنون، مطالعات بسیاری در رابطه با سیمان استخوانی در کشورمان ایران صورت گرفته است. لیکن به علت روش های تولید آزمایشگاهی و غیرصنعتی، تاکنون این محصول برای تولید انبوه تجاری سازی نشده است. موضوع محوری این چالش، تجاری‌سازی سیمان استخوانی برپایه پلی متیل متاکریلات برای تولید انبوه است. از طرفی به علت دمای بالا حین گیرش سیمان، از چالش های این محصول، ارائه راهکاری برای پایین آوردن دما برای جلوگیری از نکروز و مرگ بافت است. همچنین از چالش های دیگر این دسته از سیمان ها، عدم زیست فعالی آن هاست که در صورت ساخت کامپوزیت مناسب با زمینه ی پلی متیل متاکریلات، بدون کاهش در خواص استحکام و زمان گیرش، حل آن مطلوب و گامی رو به جلو به حساب میآید.

  • روش های پرهزینه با تجهیزات غیرقابل دسترس در ایران
  •  محصول نهایی سمی باشد و یا حین فرآیند، ماده سمی تولید کند.
  • موادی که شرایط فنی ذکر شده در بخش الزامات را نداشته باشند.
  • محصولی که با استفاده از سایر مواد پلیمری تولید شده باشد.
دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

1. ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا مهرماه ۱۴۰۰، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

2. ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

3. ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

4. داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

حمایت ها

  • ۱۵ میلیون تومان
  • ۸ میلیون تومان گرنت تولید نمونه محصول
  • ۸ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی
  • ۲۵ میلیون تومان
  • ۱۵ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم اول
  • ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم دوم

حامیان این چالش

چالش‌های مشابه