چالش ساخت افزودنی کرم های دست و صورت Makibeads80

این چالش در جریان است، در صورت داشتن هرگونه سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

کرم‌های مراقبتی با عناوین مختلفی برای مرطوب کردن، پوشش‌دهی و محافظت از پوست دست و صورت تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این کرم‌ها دارای افزودنی‌های مختلفی هستند که تولید آن‌ها بسته به کارکرد و گستره مصرف اهمیت پیدا می‌کند. از رایج‌ترین انواع این افزودنی‌ها، پودر پلیمر اتصال عرضی از جنس پلی‌متیل متاکریلات (PMMA) است که با نام تجاری Makibeads  و با گریدهای مختلف در صنایع آرایشی و بهداشتی شناخته می‌شوند. از این محصول در تولید انواع کرم‌های ضدآفتاب، اصلاح رنگ (CC) و ترکیبی (BB) به عنوان مات کننده و بهبود دهنده براقی به کار می‌رود. با توجه به حجم بالای تولید این کرم‌ها در کشور، میزان مصرف این افزودنی قابل توجه است؛ در حالیکه تامین آن به طور کامل از طریق واردات صورت می‌گیرد. از این رو تولید این محصول در داخل کشور جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور، هدف اصلی این چالش نوآوری است.

کاربردهای مکی‌بیدز ۸۰ (Makibeads80)

پودرهای پلیمری مکی‌بیدز 80، کره‌های متخلخل سفید رنگ هستند که دارای کاربرد متعدد در محصولات آرایشی بهداشتی و کرم­های دست و صورت می­باشند. شناخته­ شده­ ترین محصولاتی که افزودنی مکی‌بیدز در آن­ها به کارمی­‌روند عبارتند از کرم‌های ضدآفتاب، کرم­‌های CC و کرم‌­های BB. کرم‌های ضدآفتاب به‌طور مشخص برای محافظت از پوست در برابر نور شدید آفتاب و یا اشعه‌های مضر آن به کار می‌روند. میزان توانایی محافظت این نوع کرم‌ها با شاخصی به نام «ضریب محافظت از نور خورشید» یا SPF نشان داده می‌شود که عدد آن به طور معمول بین 15 تا 100 است. مهم‌ترین کارکرد کرم ضدآفتاب جذب اشعه فرابنفش (UV) موجود در نور خورشید است که بدین سبب در کاهش سوختگی و نیز خطر ابتلا به سرطان پوست موثر است. پودرهای مکی بیدز نیز به عنوان افزودنی، وظیفه تقویت همین ویژگی را دارند. این پودرها در مخلوط کرمی به عنوان فیلترهایی عمل می‌کنند و با پایداری حرارتی و قدرت محافظت بالا در برابر فوتون‌ها، سد مناسبی در برابر تشعشعات فرابنفش موجود در نور خورشید به حساب می‌آیند. همچنین با جذب چربی پوست، احساس چربی کرم‌های ضدآفتاب را نیز کاهش می‌دهد.

ساخت افزودنی کرم های دست و صورت Makibeads80

هدف اصلی این چالش به‌طور مشخص جمع‌آوری و ارزیابی طرح‌های نوآورانه و بدیع در خصوص به‌کارگیری فناوری‌های نوین جهت تولید پودر پلیمری از جنس کراس پلیمر متیل متاکریلات در داخل و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است. تاکید این طرح چالش روی تولید پودر با سطح ویژه m2/g 80 است که با نام تجاری مکی بیدز 80 تولید می‌شود. خروجی این چالش، محصولی است که بتواند پروسه مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده در این راهنما ارائه نماید.

 • مواردی که در آن سطح ویژه پودر کمتر از m2/g 80 باشد.
 • مواردی که در آن قیمت پیشنهادی محصول بیشتر از قیمت مشابه خارجی است (۶۰ یورو به ازای هر کیلوگرم).
 • روش­های پرهزینه با تجهیزات غیرقابل دسترس در ایران.
 • ماده‌ای که در روند تولید یا به‌عنوان محصول نهایی سمی بوده یا ماده سمی تولید کند.
 • خواص پودر تولیدی باید به استانداردها و خواص محصول خارجی نزدیک باشد. در نتیجه محصول تولیدی باید بتواند خواص ذکر شده را تا اعداد ذکر شده در جدول زیر یا بازه‌های نزدیک به آن را کسب نماید.
 • گزارش‌ها و آنالیزهای ارائه شده بایستی از مراجع معتبر و بر اساس استاندارد بدست آمده باشند.
 • امکان تولید انبوه این محصول در داخل کشور امکان‌پذیر باشد.
 • تفسیر و شرح نتایج باستی بر اساس اصول علمی و بر پایه مستندات انجام شده باشد.
 • در صورت نیاز و تشخیص کلیه مراحل انجام کار قابل بازدید و ارزیابی باشد.
خواص پودر مقدار
سطح ویژه (m۲/g) حداقل ۸۰
جذب روغن اولئیک اسید (ml/g) حداقل ۱
جذب آب (ml/g) حداقل ۱.۳
بازه پایداری شیمیایی (pH) ۴-۱۰
میزان تجمع باکتری (cfu/g) کمتر از ۱۰۰
حد مجاز مونومر باقی مانده (ppm) کمتر از ۳۰
دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

1. ثبت نام در سایت و ارسال طرح

 در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۲۸ اسفند، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

2. ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

3. ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

 برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

4. داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

جوایز نقدی

 • ۵۰۰ میلیون ریال جایزه به نفر اول از طرف متقاضی
 • ۸۰ میلیون ریال گرنت تولید نمونه محصول
 • ۸۰ میلیون ریال گرنت آزمایشگاهی
 • ۳ میلیارد ریال حمایت جهت توسعه محصول
 • تضمین بازار پس از تجاری سازی

حامیان این چالش

ویدئو چالش

چالش‌های مشابه