چالش دانش فنی سنتز ماده Monobutyltin Trichloride مورد استفاده در صنعت شیشه گری

این چالش در جریان است. درصورت داشتن سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

ظروف شیشه ای غیر قابل شارژ مورد استفاده در صنعت غذا و نوشیدنی به علت وزن و ضخامت کمتر در برابر فشارهای فیزیکی آسیب‎ پذیر هستند. بخش قابل توجهی از حساسیت این ظروف شیشه ای از تنش های حرارتی در زمان شکل گیری آنها در کوره ناشی می شود.

دمای سطحی این ظروف پس از خروج از کوره به یکباره از 1100 درجه سانتیگراد به حدود 500 درجه سانتیگراد افت کرده و در نتیجه این تنش حرارتی و به تبع آن ایجاد کشش، ترک های ریزی در سطح شیشه ایجاد می شود که استحکام مکانیکی ظروف شیشه ای را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

برای برطرف کردن این ریزترک ها سطح شیشه در طی یک فرآیند حرارتی به نام پوشش دهی گرم، بوسیله یک لایه نازک از اکسید قلع پوشانده می شود. ماده اصلی مورد استفاده در پوشش های گرم مونوبوتیل تری کلرید قلع (MTBCL3) است. این ماده در حال حاضر در داخل کشور تولید نمی شود و تمام نیاز مصرف داخلی کشور از طریق واردات تامین می گردد.
در جهت رفع نیاز این صنایع، برنامه چالش‎های فناوری و نوآوری با همکاری گروه صنایع شیشه و گاز در راستای شناسایی و ارزیابی طرح های نوآورانه و همچین ساخت نمونه محصول مورد نظر اقدام به برگزاری چالش نوآورانه کرده است.

دانش فنی سنتز ماده Monobutyltin Trichloride مورد استفاده در صنعت شیشه گری

در حال حاضر متداول ترین ماده برای ایجاد پوشش بر روی شیشه با فرایند پوشش دهی گرم، MBTCl3 است که در نهایت یک لایه نازک از اکسید قلع را بر روی سطح شیشه ایجاد میکند. در صورتی که تیم های که متقاضی شرکت در این چالش فناورانه هستند بخواهند از ترکیب دیگر به جای MBTCl3 استفاده کنند باید در نظر داشته باشند که محصول نهایی همان عملکرد MBTCl3 را در فرآیند پوشش دهی گرم ظروف شیشه‎ ای به اجرا بگذارد.

  • پیشنهادهایی که ویژگی­های فیزیکی، مکانیکی و عملکردی نمونه خارجی را نتوانند تا حد قابل قبولی برآورده کنند.
  • پیشنهادهایی که نتوانند تولید محصول را با قیمت مناسب توجیه کنند.
  • راهکارهایی که رنگ و شفافیت ظروف شیشه ­ای را پس از پوشش­ دهی تغییر دهند.
  • راهکارهایی که ضوابط بهداشتی ظروف شیشه­ ای مورد استفاده در صنایع غذایی را رعایت نکنند.
دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

1. ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۱۷ آبان ماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

2. ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

3. ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، پنج ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

4. داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

حمایت ها

  • مشاوره جهت تکمیل طرح ها
  • اعطای گرنت نقدی توسعه محصول
  • اعطای گرنت شبکه آزمایشگاهی
  • انعقاد قرارداد صنعتی با تیم برنده
  • اعطای جایزه ۵۰ میلیونی به تیم برتر
  • تسهیلات مالی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان جهت ایجاد خط تولید صنعتی

حامیان این چالش

ویدئو چالش

چالش‌های مشابه