چالش جذب ایده توسعه محصول با استفاده از دستگاه اسپارک پلاسما سینترینگ (SPS)

این فراخوان به پایان رسیده است. در صورت داشتن هر گونه سوال با ما در ارتباط باشید.

SPS تکنولوژی جدید سینترینگ است که کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف مانند صنایع دفاع، خودروسازی، هوافضا، الکترونیک و اپتیک، بیومواد، انرژی دارد که نیازمند قطعات با چگالی بسیار بالا (نزدیک به چگالی تئوری) و یا قطعات بسیار مستحکم با تخلخل کنترل شده هستند. به همین جهت فراخوان‌ جذب ایده توسعه کاربردهای این تکنولوژی می‌تواند گام موثری در جهت توسعه محصولات کاربردی و صنعتی مبتنی بر فناوری نانو باشد.

از این رو، مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال حمایت‌ از طرح‌های این حوزه با هدف تجاری‌سازی آن‌ها است. از این رو از شرکت‌های فناور، گروه‌های پژوهشی، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان دعوت می‌شود تا با شرکت در این فراخوان از فرصت همکاری با مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی و استفاده از زیرساخت‌های این مجموعه به منظور تجاری سازی محصول مورد نظر بهره‌مند شوند.

فراخوان جذب ایده توسعه محصول با استفاده از دستگاه اسپارک پلاسما سینترینگ (SPS)

این چالش نوآوری به‌دنبال توسعه محصول با استفاده از دستگاه اسپارک پلاسما سینترینگ (SPS) است. روش اسپارک پلاسما سینترینگ یک روش تحت فشار است که براساس تخلیه الکتریکی پالس­های جریان در فاصله بین ذرات پودر و تولید اسپارک (جرقه) عمل می­کند. زمانی که اسپارک ناشی از تخلیه الکتریکی در محل اتصال یا فاصله بین ذرات پودر ایجاد می­شود، حرارت موضعی ایجاد شده در ستون تخلیه باعث افزایش آنی دما تا بیش از 1000 درجه سانتیگراد می­شود. این حرارت بالا باعث تبخیر ناخالصی­ها و همچنین تبخیر سطحی ذرات پودر در محدوده اسپارک می­شود. بلافاصله پس از این ناحیه تبخیر، یک ناحیه ذوب سطحی ایجاد می­گردد. این نواحی ذوب سطحی از طریق جریان الکترون­ها (در طی زمان وصل جریان) و ایجاد خلأ (در طی زمان قطع جریان) به سمت هم کشیده شده و ناحیه گلویی را تشکیل می­دهند. لازم به ذکر است که ذرات ریز ناخالصی و گازهای موجود بین ذرات پودر، به شروع تخلیه الکتریکی و تولید اسپارک در فضای خالی بین ذرات کمک می­کنند. این تکنولوژی کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف مانند صنایع دفاع، خودروسازی، هوافضا، الکترونیک و اپتیک، بیومواد، انرژی دارد که نیاز به قطعات با چگالی بسیار بالا (نزدیک به چگالی تئوری) و یا قطعات بسیار مستحکم با تخلخل کنترل شده است.

طرح و ایده‌های پیشنهادی باید از نظر دسترسی به مواد اولیه، هزینه تولید، گستردگی کاربرد، مقیاس‌پذیری فرآیند نسبت به سایر محصولات تجاری موجود مزیت رقابتی داشته باشند. همچنین لازم به ذکر است که طرح‌هایی در این فراخوان پذیرفته می‌شوند که با استفاده از فناوری SPS قابل اجرا باشد.

دریافت طرح‌های مفهومی، غربال و داوری (مرحله اول)

1. ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌توانند طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

2. ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
فرآیند شتابدهی و ساخت نمونه (مرحله دوم)

3. ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

دعوت افراد برگزیده مرحله اول ارزیابی به داوری حضوری

4. داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

حمایت ها

  • فراهم‌آوردن فضای کار و تحقیقات
  • تامین تجهیزات و دستگاه موردنیاز اجرای طرح، از مقیاس آزمایشگاهی تا نیمه‌صنعتی
    تامین مواد اولیه
  • تخصیص گرنت شبکه آزمایشگاهی به‌منظور انجام تست‌ها و آنالیزهای ارزیابی عملکرد
  • همراهی با فرد توسعه­ دهنده تا مرحله تجاری­سازی محصول
  • بهره مندی از مشاوره های تخصصی راه اندازی کسب و کار و خدمات کریدور خدمات فناوری تا بازار
  • در صورت امضا قرارداد همکاری تا ۵۰ میلیون تومان حمایت از طرح

حامیان این چالش

ویدئو چالش

چالش‌های مشابه